Haber

ABD Türkiye’yi işaret etti: Kararı onlar verecek!

Günlük basın toplantısında soruları yanıtlayan Price, Türkiye ile ilgili açıklamalarda bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasındaki NATO üyelik müzakerelerini değerlendirdi.

ABD TÜRKİYE’Yİ İMZALADI

Price, Türkiye’nin topraklarında herhangi bir NATO müttefikinden daha fazla terörist akınıyla karşı karşıya kaldığını söyledi.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya hazır olduklarına inandıklarını savunan sözcü, her iki ülkenin de taahhütlerini yerine getirme yolunda değerli adımlar attığını söyledi.

Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılma kararının bedeli, “Sonunda bu kararı alacak olan Türkiye’nin ne zaman karar vereceği onlara sorulması gereken bir sorudur”konuştu

‘TÜRKİYE-MISIR’ AÇIKLAMASI

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Shukri’nin Türkiye ziyaretinin her iki ülkenin de ABD’nin değerli ortakları olduğunu ve ilişkilerinin gelişmesini teşvik ettiklerini açıkladı.

Günlük basın toplantısında soruları yanıtlayan Price, Şukri’nin Türkiye ziyaretiyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki hem Türkiye hem de Mısır bizim önemli ortaklarımız. Kilit ortaklarımızın ilişkilerinin geliştirilmesini her zaman teşvik ediyoruz.”söz konusu.

10 yıl sonra Türkiye’ye gelen Şükrü, Adana Havalimanı’nda Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükrü’yü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu karşıladı.

Mısır’dan yardım malzemeleri taşıyan iki bakan “El Hurriye”geminin yanaştığı Mersin Uluslararası Limanı’nda açıklama yaptı.

Mısır ile ilişkilerde yeni sayfaların açıldığını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin Doha’da yaptığı görüşmenin son derece verimli geçtiğini kaydeden Çavuşoğlu, Şükrü ile Adana Şakir Paşa Havalimanı’nda gerçekleştirdiği görüşmede de şunları kaydetti: bu ilişkileri geliştirmek için adımlar attı. aldıklarını bildirdi

Bakan Shukri, Mısır ile Türkiye arasındaki ilişkilerin eski düzeyine getirilmesini ve iki ülkenin ortak çıkarları doğrultusunda daha da ileriye götürülmesini önemsediklerini belirterek, şöyle konuştu: “Mısır, Türkiye’deki kardeşlerinin her zaman yanında olacaktır. Bundan sonra çıkarlarımızın en üst düzeye çıkacağına inanıyorum.”Sözlerini kullandı.

‘FİLİSTİN’ SORUSUNA HUKUKSAL CEVAP

Price, işgal altındaki Batı Şeria’daki Filistin şehri Nablus’ta yaşanan olayların, Nablus yakınlarında iki İsrailli kardeşimin korkunç şekilde öldürülmesini ve bugün ABD vatandaşı olduğunu tespit ettiğimiz bir İsraillinin Eriha’da öldürülmesini kınıyoruz.”söz konusu.

Önceki gün sosyal medya hesabından İsrailli yerleşimcilerin öldürülmesini “terörizm” olarak nitelendirdiği halde Filistinlilerin yasadışı Yahudi yerleşimciler tarafından öldürülmesini neden bu şekilde açıklamadığı sorulduğunda, Price kaçamak bir yanıt verdi:

“Tanımları kürsüden ayrıştırmanın iyi olduğunu düşünmüyorum. Son günlerde gördüğümüz aşırılık yanlısı şiddeti kınıyoruz. Hafta sonu gördüğümüz İsraillilerin öldürülmesini şiddetle kınadık. Bugün, tüm bu aşırılık yanlısı şiddet vakalarında, Filistinlilerin ölümüyle, binaların yıkılmasıyla sonuçlanan şiddeti şiddetle kınıyoruz.”

Sözcü ayrıca hem İsrailliler hem de Filistinliler için eşit adalet olması gerektiğine inandıklarını belirtti.

bergamaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu