Teknoloji

‘Devlet Fonlu’ hashtag’i Twitter’dan ayrıldı!

NPR (Ulusal Halk Radyosu) Twitter ve sahibi Elon Musk ile şirketin hesaplarındaki hashtag’leri üzerine bir hafta süren tartışmanın ardından, platformu artık kullanmayacağını duyurdu. Kuruluş, geçen hafta ana hesabına yerleştirdi. “Devlet medyası” Twitter’ı hashtag’i nedeniyle eleştirdi. Twitter daha sonra metin “devlet destekli medya”olarak güncellendi.

Bununla birlikte, NPR “editoryal bağımsızlığa sahip, kar amacı gütmeyen özel bir şirket”etiketin son hali “yanlış ve yanıltıcı” dedi ki. Ajans, federal fonların yıllık 300 milyon dolarlık bütçesinin yüzde birinden daha azını oluşturduğunu belirtti.

TWİTTER’A GÜVEN AZALIYOR

NPR CEO’su John Lansing, hashtag’in bir sonucu olarak, yayıncının güvenilirliğini korumak amacıyla Twitter’dan ayrıldığını söyledi. Twitter yakın zamana kadar “Devlet medyası”etiketini çoğunlukla Rusya’nın RT ve Sputnik ve Çin’in Xinhua Haber Ajansı gibi devlet kuruluşları için ayırdı.

şerit, “Bu noktada Twitter’da karar verme sürecine olan inancımı kaybettim”söz konusu. “Twitter’a yeniden güvenilip güvenilemeyeceğini görmek için biraz zamana ihtiyacım var.

NPR şefi, kuruluşun platformu kullanmayı bırakma kararına da katıldı. “Twitter kültüründe bozulma”rol oynadığını da söyledi.

BBC’nin etiketini de değiştirdi

Twitter da BBC’nin Twitter hesabında. “devlet destekli medya” BBC’nin itiraz etmesine neden olan etiketi uyguladı. Çarşamba günü BBC’ye verdiği röportajda, Musk, şirketin BBC etiketini “kamu tarafından finanse edilen” olarak değiştireceğini söyledi. 

ETİKETİ DEĞİŞTİRMEK İÇİN VİKİPEDYA KULLANIR

Musk, hangi kuruluşların tartışmalı etiketlere sahip olması gerektiğine nasıl karar verdiğini açıkladı. Vikipedi’nin kamu tarafından finanse edilen yayıncılar kategori sayfasına danışmak.

Kanada’nın CBC’si, Japonya’nın NHK’sı ve İngiltere’nin Channel 4’ü gibi bu sayfada listelenen bazı kuruluşların Twitter hesaplarında bu tür hashtag’ler yoktur.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu