Ekonomi

Alman BASF 2 bin 600 kişiyi işten çıkarmayı planlıyor

Alman kimya şirketi BASF, Rusya-Ukrayna savaşı ve elektrik krizinin yarattığı ağır yüklerin ardından başta Avrupa olmak üzere dünya genelinde 2 bin 600 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

BASF’den yapılan açıklamada, geçen yıl Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle ortaya çıkan yüksek düzeydeki belirsizlik, Avrupa’daki yüksek hammadde ve enerji maliyetleri, artan fiyatlar ve faiz oranları, enflasyon ve covid gelişiminin etkili olduğu vurgulandı. Pandemi 2023’te de devam edecek.

Bu belirsizliklerle şirketin 2023 çıkarlarında daha fazla düşüş olacağı uyarısında bulunulan açıklamada, BASF’nin yaklaşık üçte ikisi Almanya’da olmak üzere yaklaşık 2 bin 600 kişiyi işten çıkaracağı ve hisse geri alımlarını durduracağı bildirildi. .

BASF, 2023 için düzeltilmiş faiz ve vergi öncesi faizinin (FAVÖK) 2022’de 6,9 ​​milyar avrodan 4,8-5,4 milyar avroya düşeceğini bildirdi.

BASF İcra Kurulu Başkanı Martin Brudermueller konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede, Avrupa’nın rekabet gücünün, özellikle üretim faktörü için uzun izin süreçleri ve yüksek maliyetleri içeren çok sayıda düzenlemeden daha fazla zarar gördüğüne dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu