Ekonomi

Naci Görür’den kritik uyarı: Stres aktarmış olabilir

Daha önce Kahramanmaraş’ta büyük bir deprem beklendiği ve bir an önce önlem alınması gerektiği uyarısında bulunan Yerbilimci Naci Görür’den yeni bir uyarı geldi.

Twitter hesabından açıklama yapan Görür, sosyal medya kullanıcılarının kendisine sık sık Adana’yı sorduğunu belirtti. Kahramanmaraş’ta 7,5 büyüklüğünde deprem üreten Sürgü fayının kırıldığını ancak şu anda Sorgun fayının kırılmadığını hatırlatan Görür, yetkilileri uyardı.

“Adana Havzasında Fay”

prof. Dr. Naci Görür’ün açıklaması şöyle:

“Arkadaşlar Adana’ya hep soruluyor. Herkes aynı şeyi tekrar tekrar soruyor. Endişelerinizi anlıyorum ama mümkün olduğunca insanımızın yararına olacak konulara odaklanalım ve onları doğruya yönlendirelim.

Maraş’ta 7,5’lik sarsıntı üreten Sürgü fayı kırıldı ama onun batı-güneybatı uzantısı olan Sorgun fayı kırılmadı. Bu fay Adana havzasına dallanarak devam eder. DAF’ın Maraş, Yumurtalık, Osmaniye ve Ceyhan bölgelerinde şubeleri bulunmaktadır. Maraş ve Gaziantep sarsıntılarının gerilimi bu kollara aktarmış olabileceği konusunda yönetimleri uyardık. Amaç işleri doğru yapmak, yerleşim yerlerimizi depreme dayanıklı hale getirmek.

Bilim durumun ne olduğunu, ne istediğimizi söyler, güzelliğimize neyin gittiğini değil. Lütfen insanları suçlamayalım, onların söylemediklerini söylüyormuş gibi yapmayalım, bunları politize etmeyelim. Deprem konusunda halkımıza ve yöneticilerimize hep birlikte, sevgiyle destek olalım.”

haberbaskale.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu