Ekonomi

Samsun ve Hatay’a yeni gübre fabrikası geliyor

İSTANBUL (İGFA) –Türkiye’nin en büyük gübre üreticisi İGSAŞ, yeni yatırımlarla hem Türkiye’de hem de ihracat pazarlarında büyümesini sürdürüyor.

Samsun’da yapımı devam eden yıllık 200 bin ton üretim kapasiteli organomineral kompoze gübre fabrikasının bu yılın son çeyreğinde üretime geçmesi beklenirken, Samsun’da yıllık 250 bin ton kapasiteli kompoze gübre fabrikası yatırımı Hatay’ın 2024 yılı sonunda işletmeye alınması hedefleniyor.

Samsun yatırımı ile Karadeniz Bölgesi’ne daha iyi hizmet vereceklerini belirten İGSAS Genel Müdürü İlkay Ünal, “Bölgenin ihtiyacı olan daha spesifik gübre talebini karşılarken ihracatta da ciddi bir değer yaratacağız. Ayrıca Samsun’daki fabrikamızın da devreye girmesiyle Karadeniz Bölgesi’ndeki gücümüzü daha da artıracağız” dedi.
Hatay yatırımı deprem bölgesine canlılık getirecek

İGSAŞ, Hatay’da başladığı yatırım kararını geçtiğimiz şubat ayında Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından aldı. İlkay Ünal, deprem nedeniyle ağır hasar gören bölgenin yeniden yapılanmasına zemin oluşturmak amacıyla Hatay’da fabrika kurma kararı aldıklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hatay’da kuracağımız 250 bin tonluk kompoze gübre fabrikası bölge sanayisine ve tarımına büyük katkı sağlayacak. 60 milyon Euro’luk yatırımla devreye alacağımız fabrikamız için 2024 yılı sonunda üretime başlamayı planlıyoruz. Deprem felaketinin ardından bölgenin cazibe merkezi ilan edilmesi yatırımcılar için bir avantaj da beraberinde getirdi.

İki yatırımın da devreye alınmasıyla birlikte Türkiye çapında geniş bir üretim ağına sahip olacaklarının altını çizen Ünal, “Kocaeli fabrikamız Marmara ve Ege bölgelerine hizmet verirken, Samsun’daki fabrikamız Karadeniz’e, Hatay, Doğu Akdeniz, Güneydoğu ve Doğu Anadolu havzalarına odaklanacak. . Aynı zamanda Akdeniz yemeğinden ihracat yapacağız. Bugün 240 bin ton kompoze gübre kapasitesine sahip olan İGSAŞ, 2 yılda 3 ayrı noktada 700-750 bin ton kompoze gübre üreterek Türkiye’yi baştan başa saracak” dedi.

habercigli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu